Szent István király és az államalapítás ünnepe
Időpont: 2024. augusztus 19-20. hétfő-kedd
Helyszín: online program - Wekerlei Könyvtár honlapja és Facebook oldala
Ajánlott korosztály: 6-99 éves korig
„Felkelt a napunk, István a mi urunk
Árad a kegyelem fénye ránk
Hálás a szívünk, zengjen az örömünk
Szép Magyarország édes hazánk”
1983. augusztus 18-án mutatták be az "István, a király" című magyar rockoperát.
Az első történelmi témájú rockopera ősbemutatóját Budapesten, a városligeti szánkózódombon (azóta Királydomb) láthatta a közönség. Hatalmas siker volt, s ez a siker a mai napig töretlen. Csak 1983 augusztusában 6 előadáson 120 ezer néző látta „Sok mindenben áttörést jelentett a rockopera, vegyük például a szereposztást. Az István, a király a hagyományos színházi gyakorlat, a kemény rock zenével és a pop műfajjal való szembenállását törte meg, hiszen Pelsőczy László, Bereg Kati, Sára Bernadett, Hűvösvölgyi Ildikó, Balázs Péter, Balázsovits Lajos színészek mellett az akkori "lázadó" rockerek: Varga Miklós, Vikidál Gyula, Nagy Feró, Deák "Bill" Gyula, Victor Máté kaptak főszerepet. A szerzők Szörényi Levente és Bródy János zenei múltja is a pop zenében gyökerezik.
Illyés András: A Szent Jobb
Szent István király halála után negyvenöt esztendő táján, Szent László király országolván (ki hetedik volt Szent István után), parancsolat jöve Rómából, hogy szorgalmatoson keresnék fel a Szent István király testét, és mindazokét, kiket elejétől fogva eszközül választott volt Isten a szent evangéliom prédikállására és a magyar nemzetnek megtérítésére. Nagy örömmel engedvén a római pápa parancsolatjának Szent László király, az egész országban három napi böjtöt hirdete, imádságokkal és alamizsnálkodásokkal. Annak utána a püspökököt és egyéb papi rendeket egybegyűjtvén, világi urakkal és a népnek nagy sokaságával, a Szent István király koporsójához méne, de semmi erővel a koporsót meg nem mozdíthaták, míglen egy szent életű, tiszta szűz leányzó apáca által meg nem jelenté Isten, hogy Salomont, ki országbéli sok veszekedésekért fogságban tartatik vala, bocsátanák el; kit elbocsátván Szent László király, mindjárt a koporsó nagy könnyen felemelteték, melyet felvévén és azzal együtt szép processiót járván, a templom közepében egy szépen felékesíttetett oltárra tévék. Azon a napon és következő egész éjjel meg nem szűntenek a sok csudák. Kisasszony havának huszadik napján reggel szentmiséket szolgáltatván és egyéb isteni szolgálatokot elvégezvén, Szent László király a püspökökkel és a nemességnek főrendivel nagy ájtatossággal felnyiták a koporsót, és láták, hogy a Szent István király teste elolvadott, és a csontjai mintegy szép balzsamom színű olajban láttatnak lenni, honnét gyönyörűséges jó illat mindenfelé kiterjede. Szent László király szorgalmatoson keresvén a Szent István király gyűrűjét, a püspökök keze által, kezdé kimeríttetni a testből lött megnevezett olajt ezüst edényekbe, de mivelhogy amennyit kimerítnek vala, magától annyi sokasodik vala a koporsóban, igen csudálkozván visszatölték, és mindazáltal az olaj sem több, sem kevesebb nem lőn. Erősen béfedvén a koporsót, egy gyönyörűséges gazdag kápolnába helyhezteték, egy Mercurius nevű szent életű pap egész éjszaka megmaradván a templomban, egy angyal megjelenék néki szép ifjú képében, és tiszta gyolcsban bétakart ajándékot ada, mondván: Mercuri, vedd kezedbe, amit oly igen kívántál, és némely napokig magadnál tartván, azután vidd László királyhoz. Nagy örömmel bételvén Mercurius, mindjárt kitűré a tiszta gyolcsot, és abban találá a jobbkezét és a gyűrűjét Szent István királynak, és mikor kedve tartá, e drága ajándékkal kedveskedék Szent László királynak, melyet nagy örömmel vévén, drága edénybe helyhezteté és nagy tisztelettel külön más kápolnába tévé. Méltó volt, hogy minden rothadás nélkül megtartatnék az a kegyessen adakozó jobbkéz, mely oly sok alamizsnát osztogatott a szegények táplálására. Ezekkel és sok egyéb csudatételekkel megdicsőítette az Úristen Szent István királyt.
Szent István himnusz
Ah hol vagy magyarok tündöklő csillaga!
Ki voltál valaha országunk istápja!
Hol vagy István király? Téged magyar kíván,
Gyászos öltözetben teelőtted sírván.
Rólad emlékezvén csordúlnak könnyei,
Búval harmatoznak szomorú mezei.
Lankadnak szüntelen vitézlő karjai,
Nem szünnek iszonyú sírástól szemei. Virágos kert vala híres Pannónia,
Mely kertet öntözé híven Szűz Mária.
Kertésze e kertnek István király vala:
Behomályosodott örvendetes napja.
Előtted könyörgünk, bús magyar fiaid,
Hozzád fohászkodunk árva maradékid.
Tekints, István király szomorú hazádra,
Fordítsd szemeidet régi országodra.
AZ ÚJ KENYÉR ÜNNEPE
Augusztus havát évszázadokon át Szűz Mária tiszteletére „Kisasszony havának” vagy a „szűz havának” nevezték, a magyar folklórban azonban a „bőség hava”, illetve az „új kenyér hava” elnevezésekkel is találkozhatunk. A katolikusok a XVIII. századig július 15-én szentelték meg az új kenyeret, augusztus 20-án pedig nemzetiszínű szalaggal kötötték át. Az 1920-as évekre augusztus 20-át a magyar kenyér ünnepévé is tették. A második világháború után e nap egyházi jellege egyre inkább háttérbe szorult, az 1950-es években pedig az új kenyér megünneplésének hagyománya is elhalványult.
A hagyomány szerint az aratás után Szent István-napra sütötték az új búzából készült első kenyeret. Mivel új búzából sütni először augusztusban lehetett, ezért a hónapot az új kenyér havának is nevezik.
Ezen a napon országszerte aratóünnepeket tartottak, ahol az aratás befejeztével az aratók búzakalászból és mezei virágokból aratókoszorút vagy búzababát kötöttek és ünnepélyes menetben a földesúr, tiszttartó vagy a gazda elé vitték. A mulatságon ettek, ittak és általában tánccal zárult az aratóünnep.
TÖRTÉNELMI HÁTTÉR
1899-ben Darányi István földművelésügyi miniszter rendeletbe foglalta a kissé feledésbe merült aratóünnep felújítását. Ezzel szerette volna lecsendesíteni az akkoriban forrongó agrármozgalmakat és helyreállítani az aratók és a földesurak közti jó viszonyt. Azonban kezdetben nem járt túl sok sikerrel, mert ez az ünnep sok településen nem szerepelt a hagyományok között, ezért két évvel később újra kiadta a rendeletet. Ekkor már több város és falu eleget tett a felhívásnak és kisebb nagyobb ünnepségekkel emlékeztek meg az aratásról országszerte. Egyre több ünnepi mozzanat kapott helyett a rendezvényeken, többek között a kenyéráldás is. 1922 körül már volt, ahol az aratóünnepet a Magyar Kenyér ünnepének nevezték.
Az első nagyszabású, országos eseményként meghirdetett kenyérünnepet 1937-ben Szegeden tartották. Ekkor még június 29-én, Péter-Pál napján rendezték meg a mulatságot. Országszerte hirdették a napilapok az eseményt, melyre végül százötvenezer ember érkezett Magyarország egész területéről.
A második világháború után kapott új dátumot a magyar kenyér ünnepe. 1945-ben az országgyűlés meg akarta változtatni az augusztus 20-ai ünnepnap jelentését, ezért megtette azt az egykori aratóünnepeket, aratóbálokat idéző új kenyér ünnepévé. A politikai erők ezzel próbálták ellensúlyozni a Szent István nap szakrális jellegét. A kommunista párt úgy gondolta, hogy ha május elseje a munkások napja, akkor augusztus 20-a legyen a földművelők ünnepe.
Néhány év múlva ismét megváltozott az ünnep tartalma. Az egykori hatalom 1950-től a Népköztársaság, illetve az alkotmány ünnepének nevezte. A rendszerváltás után, 1991-ben az Országgyűlés a nemzeti ünnepek közül kiemelve állami ünneppé nyilvánította”, melynek továbbra is fontos mozzanata maradt a kenyérszentelés.
Napjainkban augusztus 20-a ötvözi Szent István kultuszát, az államalapítás emlékét, az aratás befejezésével az új kenyér ünneplését, a tisztavatást, valamint a tűzijátékot is.
Szabó Lőrinc: Kenyér
Beléd haraptam, áldott kenyér,
és elborzadtam – Habfehér
tested kísértete oszlani
kezdett, zöldülni s foszlani,
s köröttem az eltűnt szobák
falain, az utcán, a városon át
őt láttam mindenütt, csak őt,
a milliárd-lelkű mezőt,
ahogy szétcsapott, ringva – már
tenger volt, végtelen határ,
zöld végtelen, aztán rőt-arany.
Hány kalász élt ott, boldogan,
hány külön-külön kis akarat,
s minden kalászban mennyi mag,
és minden magban mennyi múlt
s mennyi jövendő párosult!
– Aztán egyszerre magamat
láttam, e roppant áradat
gyilkosát, isten gyilkosát,
aki kaszával belevág
az örök csodába, töri, üti
a szent anyagot, megsüti
s eszi istent, aki test, aki vér. –
S letettelek, darab kenyér,
s fölvettelek, elnéztelek,
magamban éreztem az életedet –
aztán lassan úgy ettelek tovább,
mint a hívő az úrvacsorát.
Gyurkovics Tibor: Az új kenyér köszöntése
Búza, búza, búza,
búza koszorúja,
fonjuk a nyakunkba,
véget ért a munka!
Szántsatok és vessetek,
arassatok, emberek,
süssetek friss kenyeret,
most már ünnepeljetek!
Zúg a határ,
forog a nyár,
pereg a mag,
görög a nap.
Legényeknek a vállára
süt a nap, süt a nap,
a leányok garmadába
gyűjtik a kalászokat!
Gyűljetek egybe,
fényes keresztekbe,
búza, búza, búzaszár,
növekszik a súlya már!
Kedves apáink,
drága anyáink,
köszönt titeket
Péter és Bálint.
Jóreményt adó,
magokat osztó,
nehéz munkátok
búzára bontó,
verejtékontó,
gyönyörűséget
árasztó, áldott,
törető élet!
Emlékezzünk
a fényes kaszákra,
a hajolásra,
takarodásra,
gyűrűs kalácsra,
gőzös ebédre,
nagy munka múltán
fehér kenyérre!
Búza, búza, búzaszál,
nincsen, ami talpon áll,
levágta már az apám,
bekötötte az anyám,
kicsépelte a bátyám,
megőrlötte nővérem,
mi meg majd lakodalomkor
nevetünk a vőfélyen!
Babits Mihály: Szent király városa
Esztergom, Előhegy
Az első szent király itt született, s azóta
szent város ez: szent és gyámoltalan.
Paphercegek, néha paraszti, néha
királyi vér, akkomodálta vén csuzos
lába alá, faragott tarka zsámolyul.
S némelyik oly dicső zsámolyról álmodott,
mint a pápának Róma; s agg tanárok
eszét, s rossz talján piktorok kezét
bérelte: jó öreg papok játéka volt ez;
tán olykor balkezes; de hagyján: mert az Istent
szolgálták ők is, és az életet! Nekik
köszönd e látványt; balról a kerek
templommal, melyet, mondják, ama nagy Dóm
legelső álmodója épített, kicsiny
próba gyanánt, hogy élve lássa még csodás
álmát: a fő Magyar Templomot! Én is, én is
nekik köszönhetem ma ezt az órát:
templomot látok én is, és talán
elmondom most, vén álmok s játékok között,
ami oly rég ül nyelvemen. Sötét kor ez,
barátaim! Szörnyű rabságból ébredünk
s átallunk szabadságért küzdeni.
Templomokat romboltunk, s rá nem érünk
építni; jó ha még saját ledőlt falunkat
fölrakhatjuk, hogy elbújhassunk szégyenünkkel!
Küzdeni? Más korok küzdtek könyvért, keresztért,
ostyáért és zászlóért: ez nekünk már
mind semmi volt. Mi már a Semmiért
harcoltunk, mint üres gép, barbár századok
harcánál szörnyebb harcot. Egymást vontuk az
ágyúk elé. Óh, szent István király! a te
csatáid jobbak voltak. Karddal a
kard ellen! hogy a magyar ölyv galambként
üljön a szentek vállán, s hordja tőlük az
Isten póstáját! - Hol az Isten? S hol a harc,
mely békét igér? Ma minden harc eretnek
sárkány gyanánt kölykezne... Hol a pápa,
koronát adni? Templom kellene,
magasság, mint e Dóm, mélyen a közös égbe
emelni vak fejét a bolond, vert magyarnak!
Hol vagy, István király? Bölcs vessződ kellene!
Balgán mentünk el és csonkán jövünk meg,
gyászmagyarok! Mit álmodoztok a
Botond bárdjáról!? - "Nincs idő ma falakat
rakni, se nézni"?!... "Agg papok játéka"?!... - Jobb
játék volt ez, nem ártott senkinek! S talán
nem árt e vers sem! Bárcsak játszanánk
örökké, mint e gyermekek, kik ostort
kötöznek odalenn magukból, kéz a kézbe
fogózva, és egymást lendítve diadallal!
Wekerlei Könyvtár
Cím: 1192 Budapest, Kós Károly tér 9.
Telefon: +36/1/282-9634
E-mail: konyvtar@kmo.kispest.hu; wekerlei.konyvtar@gmail.com
Honlap: https://www.kmo.hu/; https://uj.konyvtar.kispest.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/wekerleikonyvtar
A Wekerlei Könyvtár a KMO Művelődési Központ és Könyvtár tagintézménye.
Címkék: Szent István király, Az államalapítás ünnepe, az új kenyér, Wekerlei Könyvtár
Kapcsolódó programok
„Iskolahívogató” mesék - Péntek esti mesék :: 2024.08.26-09.01. (archiválva 2024.09.25.)
Hamarosan újra becsengetnek és kezdődik az iskola. Kedves „sulis” mesékkel tesszük könnyebbé a ráhangolódást az új tanévkezdéshez az utolsó szünidei hét napjain.
Bővebben„Iskolahívogató” versek - Péntek esti mesék :: 2024.08.26-09.01. (archiválva 2024.09.25.)
Hamarosan újra becsengetnek és kezdődik az iskola. Kedves „sulis” versekkel tesszük könnyebbé a ráhangolódást az új tanévkezdéshez az utolsó szünidei hét napjain.
Bővebben„Verses” humor egy héten át :: 2024.08.05-11. (archiválva 2024.09.02.)
Vidám verseket olvashatnak a gyerekek és a felnőttek egy héten át a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
Bővebben„Verses” humor egy héten át :: 2024.08.05-11. (archiválva 2024.09.02.)
Mókás versek, fekete humor, paródia, élcelődő könnyed hang: válogatásunkban vicces költeményeket olvashatnak az irodalmi paródiától a szellemes szabadversig.
BővebbenA „Mese, mese, mátka…” a mesés Wekerletelepen című olvasásnépszerűsítő alkotásainak kiállítása :: 2024.07.01.-09.30.
Volt egyszer egy tábor - Egy kiállítás képei
BővebbenA nyár szépségei képeken - Wekerlei világjárók :: 2024.07.19-31. (archiválva 2024.09.02.)
A nyár csodái könyvtárosszemmel - fotós nyári séta. A könyvtárosok által készített fotók megtekinthetőek a könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenA nyár szépségei képeken - Wekerlei világjárók 2024.07.19-31. (archiválva 2024.09.02.)
A könyvtárosok által készített fotók megtekinthetőek a könyvtár honlapján és Facebook oldalán július 19-től a hónap végéig.
BővebbenBenedek Elek, „a nagy mesemondó” :: 2024.09.28-30. (archiválva 2024.10.01.)
A magyar népmese napját Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án ünnepeljük. Benedek Elekről és Benedek Elektől olvashatnak többet az érdeklődők a könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenNépmesék hete - online mesék :: 2024.09.23-30. (archiválva 2024.10.01.)
Kedves meséket küldünk a hét minden napján a könyvtár Facebook oldalán, csokorba szedve a honlapunkon keresztül kicsiknek és nagyoknak.
BővebbenNyári „vizes” fotók - Wekerlei világjárók :: 2024.08.09-31. (archiválva 2024.09.02.)
Egy nyári „vizes” kirándulás képei, ahogy a könyvtárosok fotós szemmel látták.
BővebbenNyári olvasmányajánló fiataloknak :: 204.08.12-18. (archiválva 2024.09.02.)
Érdekes, különleges, élménydús, és kalandos könyvajánlók fiataloknak a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenNyári olvasmányajánló kicsiknek :: 204.08.12-18. (archiválva 2024.09.02.)
Kedves mesés és kalandos könyvajánlók gyerekeknek a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenNyári olvasmányajánló kicsiknek és nagyoknak :: 2024.08.12-24. (archiválva 2024.09.02.)
Izgalmas, érdekes, különleges, élménydús, mesés és kalandos könyvajánlókkal várjuk a gyerekeket és a felnőtteket a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenNyári versek hete :: 2024.07.08-14. (archiválva 2024.09.02.)
Csokorba gyűjtöttük a legszebb magyar verseket a nyárról, amik igazán visszaadják a nyári hangulatot
BővebbenOlvasásnépszerűsítő tábor 12-16 éves fiataloknak :: 2024.06.24-28.
Olvasásnépszerűsítő tábor 12-16 éves fiataloknak - Egy hetes ingyenes tábor, ajándékkönyv és ajándék könyvtári tagság mindenkinek!
BővebbenŐszköszöntő online versek hete :: 2024.09.02-08. (archiválva 2024.09.25.)
Az ősz színpompás szépsége számos magyar költőt ihletett meg - őszi versek hete a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
BővebbenSzent István király és az államalapítás ünnepe :: 2024.08.19-20. (archiválva 2024.09.02.)
Olvasson verseket, érdekességeket e jeles napról a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán!
BővebbenSzerelmek versszakokban - Versbarátok klubja :: 2024.09.06. (archiválva 2024.09.25.)
A szeptemberi klubfoglalkozás keretében a szép szerelmes verseké lesz a főszerep.
BővebbenNyári olvasmányajánló felnőtteknek :: 204.08.12-18. (archiválva 2024.09.02.)
Izgalmas, érdekes, különleges, élménydús és kalandos könyvajánlók felnőtteknek a Wekerlei Könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
Bővebben2024. évi augusztus havi programok a Wekerlei Könyvtárban (archiválva 2024.09.02.)
„Verses” humor egy héten át; Nyári „vizes” fotók - Wekerlei világjárók; Nyári olvasmányajánló kicsiknek és nagyoknak; Szent István király és az államalapítás ünnepe; „Iskolahívogató” versek és mesék - Péntek esti mesék;
BővebbenNyári „vizes” fotók - Wekerlei világjárók ::2024.08.09-31. (archiválva 2024.09.02.)
Nyári „vizes” séták képei - ahogy a könyvtárosok fotós szemmel látták.
Bővebben„Iskolahívogató” versek és mesék - Péntek esti mesék :: 2024.08.26. - 09.01. (archiválva 2024.09.02.)
Hamarosan újra becsengetnek és kezdődik az iskola. Kedves „sulis” versekkel tesszük könnyebbé a ráhangolódást az új tanévkezdéshez az utolsó szünidei hét napjain.
BővebbenA népmesék világa - MeseKör felnőtteknek :: 2024.09.04. (archiválva 2024.09.25.)
Népmesék az életről, a tegnapról, a máról, a holnapról, az emberekről. Érdekes, tanulságos történetek, mesék rólunk és nekünk.
BővebbenFotós séta a Kopaszi-gáton - Wekerlei világjárók :: 2024.09.13-30.
A könyvtárosok által készített fotók megtekinthetőek a könyvtár honlapján és Facebook oldalán szeptember végéig.
Bővebben„Mesés” népmese nap - Péntek esti mesék :: 2024.09.20. (archiválva 2024.10.01.)
A „Mese, mese, mátka…” a mesés Wekerletelepen című olvasásnépszerűsítő táborban a résztvevő fiatalok „A kőleves” című magyar népmesét írták át közösen és festettek hozzá papírszínházas táblaképeket 2024 nyarán. Ezt a papírszínházas mesét is láthatják szeptember 20-án, pénteken este 17.00 órától a kicsik és nagyok.
BővebbenA népmese napja - Népmesék óvodás és iskolás csoportoknak :: 2024.09.27. (archiválva 2024.10.01.)
A nagy mesemondó, Benedek Elek születésnapjára emlékezve „mesés” felolvasó órákat tartunk kispesti gyermekcsoportoknak a Wekerlei Könyvtárban.
Bővebben2024. évi szeptemberi programok a Wekerlei Könyvtárban (archiválva 2024.10.01.)
A népmesék világa - MeseKör felnőtteknek; Szerelmek versszakokban - Versbarátok klubja; Őszköszöntő versek hete; Fotós séta a Kopaszi-gáton - Wekerlei világjárók; „Mesés” népmese nap - Péntek esti mesék; Népmesék hete; A népmese napja - Népmesék óvodás és iskolás csoportoknak; Benedek Elek, „a nagy mesemondó”; Díjmentes beiratkozás - Megbocsátás hete - Országos Könyvtári Napok; Őszi Könyves ajándéknapok - Országos Könyvtári Napok;
BővebbenŐszi Könyves Ajándéknapok - Országos Könyvtári Napok :: 2024.09.30-10.02.
Gyerekek és felnőttek válogathatnak az ajándékkönyvek közül a könyvtár nyitvatartási idejében.
BővebbenDíjmentes beiratkozás - Megbocsátás hete - Országos Könyvtári Napok :: 2024.09.30-10.04.
Ezen a héten díjmentesen iratkozhatnak be az új olvasók, valamint a már beiratkozott olvasók szintén díjmentesen újíthatják meg éves könyvtári tagságukat az Országos Könyvtári Napok programsorozat keretében. A Wekerlei Könyvtár hétfőtől péntekig késedelmi díj felszámítása nélkül veszi vissza a régebb óta kikölcsönzött könyveket.
Bővebben