A KÖNYV ÉS A SZERZŐI JOGOK NAPJA
2020. 04. 23.
Az UNESCO katalán javaslatra 1995-ben a könyv és a szerzői jogok napjának nyilvánította április 23-át.
William Shakespeare (1564.04.26.-1616.04. 23.) angol drámaíró, költő, színész és Miguel de Cervantes (1547.09. 29.-1616.04.23.) spanyol regényíró, drámaíró, költő, Don Quijote figurájának megalkotója is április 23-án hunyt el.
A katalánok számára ez a nap a védőszentjük, Sárkányölő Szent György ünnepe, aki a IV. században az általa megölt sárkány véréből kinőtt rózsát a megmentett hercegnőnek ajándékozta. Barcelonában ez a nap a XIII. század óta a "szerelmesek ünnepe" is. A György-legenda azt a keresztény meggyőződést fejezi ki, hogy a hit megszünteti a démonok uralmát, és legyőzi a gonoszt.
A világnap meghirdetésével az UNESCO az olvasás fontosságára, szükségességére, az abban rejlő örömökre kívánta felhívni a figyelmet. A könyvek és az olvasás meghatározó szerepet játszik az emberek, gyerekek és felnőttek társadalmi, kulturális fejlődésében. Az olvasás tanít, gazdagít, önfejlesztő, örömet okoz, szórakoztat, elbűvöl, erőt ad, megnyugtat, megváltoztatja az agy szerkezetét, kikapcsol, segíti a koncentrációt, fejleszti az empatikus készséget, harmonikusabbá teszi a személyes kapcsolatokat, csökkenti a stresszt, fejleszti a memóriát és az analitikus gondolkozást, növeli az érzelmi intelligenciát, javítja az íráskészséget és még sok más pozitív előnnyel jár a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt.
Az ismert emberek közül többen szeretik a könyveket és olvasnak sokat.
Warren Buffettet szerint a siker kulcsa az, hogy olvassunk naponta 500 oldalt, a tudás megszerzése így működhet. Buffett hétköznapjainak nagy részében, kb. 80 %-ban ma is sokat olvas.
Elon Musk is megszállott könyvmoly. Korábban megkérdezték tőle, hogy hol tanult meg rakétákat építeni, Musk azt válaszolta, hogy „Könyvekből!”. A teljes Encyclopedia Britannicát kiolvasta már 9 éves korára.
Bill Gates édesapja elmondása alapján a fiának gyerekkorában meg kellett tiltani, hogy az étkezőasztalnál is olvasson, mert mindig és mindenhol olvasott.
A Facebook tulajdonosa, Mark Zuckerberg szintén sokat olvas, 2015-ben nyilvánossá tette az évi fogadalmát, miszerint kéthetente ki fog olvasni egy könyvet.
Jeff Bezos , amerikai üzleti mágnás, elemző és befektető, az amazon.com alapítója azt mondta egyszer, hogy ő a regényekből tudja a legtöbbet tanulni.
Ahogy Cicero mondja: „Egy szoba könyvek nélkül olyan, mint egy test lélek nélkül.”
„Könyvek nélkül képtelen lennék életben maradni.” Thomas Jefferson szerint.
„Több kincs van könyvekben, mint a Kincses Sziget kincsesládájában.”, ez Walt Disney véleménye
„Aki olvasni szeret, az unalom óráit, amelyek elkerülhetetlenek életünkben, gyönyörűséges órákra cseréli fel.”, ahogy Montesquieu írja.
„A legtöbb ember számára az olvasás nem épülés, hanem ópium.”, Kopátsy Sándor mondását több irodalomkedvelő érzi magára nézve igaznak.
"A kedvenc könyveimet újra és újra elolvastam, néha csukott szemmel beszívtam ismerős illatukat. Elég volt ez az illat, a könyvek lapjainak érintése, hogy boldognak érezzem magam.", így ír a könyvekről Murakami Haruki.
A kialakult járványügyi helyzetre való tekintetettel a Wekerlei Könyvtár ajtaja ugyan zárva, bár a könyvtárosok most is dolgoznak. azért hogy nyitásra a könyvtár tiszta, rendezett, bódítóan új könyv illatú legyen. Pakolunk, polcokat törölgetünk, rendezkedünk, selejtezünk, mint egy rendes háziasszony a vendégsereg megérkezése előtt, így várjuk vissza Olvasóinkat a könyvek tárházába. Emellett új online szolgáltatásokkal próbálunk kedveskedni az érdeklődőknek, amikről részletesebben a honlapunkon és Facebook oldalunkon tájékozódhatnak.
Ízelítőként szolgáltatásaink beszédes címei:
- „Élő kapcsolat a könyvtárossal” minden szerda délelőtt
- „Irodalmi léleksimogató” versekkel és szépirodalommal
- „Információk tárháza otthonról” csak egy kattintással
- "Péntek esti mesék a Wekerlei Könyvtárból” kicsiknek és nagyobbaknak
- „Olvass online!” izgalmas könyvek díjmentesen
- „Heti színes” filmekkel, színházi előadásokkal és más online kulturális programokkal
- „Aktuális kulturális” könyves és egyéb jeles ünnepekről való megemlékezéssel
- „A COVID-19 koronavírussal kapcsolatos információk hiteles forrásokból”
A „Tégy egy könyvet - Végy egy könyvet!” utcai könyvcsere szekrény a tavaszi megújulás után várja az Olvasókat.
Amíg ajtónk ideiglenesen zárva van, addig lépjen be a könyvtár honlapjára, Facebook oldalára, és kövesse az Interneten érdekes eseményeinket, új információinkat!
WEKERLEI KÖNYVTÁR
Cím:1192 Budapest, Kós Károly tér 9. (Bejárat a Thököly utca felől.)
Telefon: 06-1-282-9634
Honlap:konyvtar.kispest.hu
E-mail: wekerlei.konyvtar@gmail.com
Facebook:Könyvtár Wekerlei (https://www.facebook.com/wekerleikonyvtar/)
Címkék: Wekerlei Könyvtár, Aktuális kulturális, A könyv és a szerzői jogok napja
Kapcsolódó programok
„Péntek esti mese” pótló - Online feszültségoldó mese gyerekeknek hétről hétre egy magyar író tollából (archiválva 2020.10.01.)
Bendl Vera „Berci nem megy iskolába” című meséje segít feldolgozni a gyereknek a jelenlegi különleges helyzetet.
BővebbenA magyar költészet napja - Virtuális VERS-FAL, gyönyörű versek csokorba szedve (archiválva 2020.10.01.)
Erre a napra egy virtuális versfallal emlékezik meg a Wekerlei Könyvtár az Olvasók, Irodalomkedvelők közreműködésével. 2020. 04. 11.
BővebbenOlvass online! - Bartos Erika meséi gyerekeknek (archiválva 2020.10.01.)
Bartos Erika ingyenessé tette több meséjét, amiket fel is olvas a gyerekeknek a Bogyó és Babóca sorozatból és az új, Hónapok meséi című könyvéből.
BővebbenOlvass online! - NAGY SEGÍTSÉG KICSIKNEK /ingyenesen letölthető könyv/ (archiválva 2020.10.01.)
A Pagony Kiadó jóvoltából Elizabeth Jenner, Kate Wilson és Nia Roberts könyve Axel Scheffler rajzaival teszi megérthetővé, befogadhatóbbá, feldolgozhatóbbá a mai problémákat.
BővebbenOlvass, hallgasd online! - Bagdy Emőke: Hogyan lehetnénk boldogabbak? (archiválva 2020.11.18.)
Mindannyian szeretnénk boldogabbak lenni! Mit mond a boldogság-pszichológia, az egészség-pszichológia és a pszichológus ezzel kapcsolatosan?
Bővebben„Péntek esti mese” pótló - A TV Maci első vetítése /1963. április 15./ (archiválva 2020.04.24.)
„TV Maci mesét hoz nekünk, együtt nézi meg velünk, Paprika Jancsi a barátja, elvisznek meseországba”. /100 Folk Celsius/
BővebbenHeti színes gyerekeknek és felnőtteknek (archiválva 2020.04.27.)
Zene, mese, kvízműsor, színház - heti virtuális programok. 2020. 04. 20. - 2020. 04. 26.
BővebbenTalálkozzunk a könyvtári kibertérben! (archiválva 2022.03.08.)
Pakolunk, polcokat törölgetünk, rendezkedünk és különleges könyvtári szolgáltatásokkal, online programokkal kedveskedünk az érdeklődőknek!
BővebbenA Wekerlei Könyvtár különleges szolgáltatásai és online programjai (archiválva 2021.07.27.)
„Élő” kapcsolat a könyvtárossal, Irodalmi léleksimogató, Információk tárháza otthonról, "Péntek esti mesék" a Wekerlei Könyvtárból, Olvass online!, Heti színes, Aktuális kulturális, A COVID-19 koronavírussal kapcsolatos információk hiteles forrásokból, „Tégy egy könyvet - Végy egy könyvet!” utcai könyvcsere szekrény
BővebbenKalandra fel! - online papírszínházas mesék kicsiknek (archiválva 2020.11.18.)
A "Péntek esti mese" pótló keretében Szecsődi Tamás Leó „A Méhkirálynő” és Janikovszky Éva „Bertalan és Barnabás” című kedves mesék elevenednek meg. 2020. 04. 24.
BővebbenInformációk tárháza otthonról (archiválva 2022.04.28.)
Hasznos oldalak irodalomkedvelőknek, olvasni vágyóknak, tanulóknak és szakmai anyagokat keresőknek.
Bővebben