Irodalmi Nobel-díjasok hete a Wekerlei Könyvtárban
Időpont: 2020. 11. 23-29.
Az 1901-ben alapított Nobel-díj nemcsak a legismertebb és legrangosabb, de a legnagyobb pénzbeli juttatással is járó elismerés a világ irodalmi díjai között.
Alfred Nobel végrendelete értelmében a díjat évről évre, annak a bármely országból származó szerzőnek adják át, „aki az irodalomhoz a legkiválóbb idealisztikus beállítottságú alkotással járult hozzá”. Az „alkotás” ez esetben általánosságban utal egy szerző életművére, mint egészre, nem valamely konkrét munkájára, bár a díjak indoklásakor néha konkrét művekre hivatkoznak.
Összegyűjtöttünk a 20. század irodalmi Nobel-díjas szerzőinek könyvtárunkban megtalálható köteteiből néhányat, amelyekből egy héten keresztül minden nap ajánlunk egyet-egyet honlapunk könyvajánlójában, illetve Facebook oldalunkon, hogy megkönnyítsük az Önök választását.
Fotó: Portrait of Alfred Nobel (1833–1896) by Gösta Florman (1831–1900); közkincs;
Link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AlfredNobel_adjusted.jpg
Kapcsolódó galériák:
Címkék: Wekerlei Könyvtár, Irodalmi Nobel-díjasok hete
Kapcsolódó programok
„Péntek volt és 13 ...” - egy szerencsés-szerencsétlen nap (archiválva 2021.02.11.)
A misztikus nap apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekes információt a szerencséről, a szerencsétlenségről és a babonákról. - 2020.11.13.
Bővebben2020. évi november havi programok a Wekerlei Könyvtárban (archiválva 2020.12.01.)
Versek novemberi hangulatban, „Péntek volt és 13 ...” - egy szerencsés-szerencsétlen nap, A romantikus Naplás-tó, Irodalmi Nobel-díjasok hete a Wekerlei Könyvtárban, Péntek esti mesék - a tudomány világnapja jegyében. - 2020. november
BővebbenVersbarátok klubja - novemberi versek (archiválva 2021.02.11.)
Versek őszi hangulatban - online program. 2020.11.06.
BővebbenWekerlei világjárók - A romantikus Naplás-tó (archiválva 2021.02.11.)
A Naplás-tó fotókon. 2020.11.20.
BővebbenÁTMENETI ZÁRVATARÁS (archiválva 2021.06.17.)
A Wekerlei Könyvtár 2020. november 11-től ideiglenesen ZÁRVA tart. A kölcsönzött könyvek lejárati határidejét az újranyitásig minden Olvasónk számára meghosszabbítottuk. A szolgáltatások felfüggesztésének idejére késedelmi díjat nem számolunk fel.
BővebbenKapcsolódó cikkek
Ivo Andrić: Híd a Drinán: Visegrádi krónika
A könyvben szereplő híd Bosznia-Hercegovina keleti részén, Višegrad nevű településen található. A török uralom alatt, 1571-77 között építették. Az impozáns, 179,5 méter hosszú, 11 lyukú híd 9 nagy kőpilléren nyugszik, az Isztambul - Szarajevó út mentén. Mindkét világháborúban megsérült (az első világháborús sérülésről a könyv utolsó lapjain olvashatunk), de az eredeti terveknek megfelelően helyreállították.
BővebbenSelma Lagerlöf: A halál kocsisa
A Halál kocsisa erős miszticizmussal megírt, művészi finomsággal megszőtt elbeszélés. Az egész esemény egy képzeletbeli világban történik, de az olvasó az utolsó percig nem tudja, hogy való történetet olvas-e, vagy pedig az egész csak egy lázbeteg rémlátása?
BővebbenWilliam Golding: Beavatás
Sir William Gerald Golding irodalmi Nobel-díjas brit regényíró, költő. Legismertebb műve A Legyek Ura. Booker-díjjal tüntették ki 1980-ban Beavatás (Rites of Passage) című regényéért, amely A Föld határáig (To the Ends of the Earth) trilógia első kötete.
BővebbenRoger Martin du Gard: A Thibault család
A francia Roger Martin du Gard 1937-ben kapta meg az irodalmi Nobel-díjat „a művészi erőért és az igazságszeretetért, amellyel A Thibault család című regényciklusában korunk leglényegesebb problémáit és emberi konfliktusait ábrázolja”.
BővebbenAndré Gide: A pénzhamisítók
André Gide érdekes, újat próbáló, sokat vitatott alakja a huszadik századi francia irodalomnak. Hatása a kortárs-irodalomra szinte nagyobb jelentőségű, mint tulajdon hagyatéka.
Bővebben