Versbarátok klubja
Az anyanyelv nemzetközi napja
Időpont: 2021. február 19-21. - online program
E jeles esemény alkalmából ezen a hétvégén, péntektől vasárnapig a szép magyar verseké, prózáké a főszerep a könyvtár honlapján és Facebook oldalán.
„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.” Lőrincze Lajos
Pakisztánban 1952-ben az urdu nyelvet nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé. Bangladesben, ami akkor még Pakisztán része volt, tiltakozások kezdődtek, mivel a bangladesiek anyanyelve a bengáli. A bengáli nyelvi mozgalom Dakkában, Banglades fővárosában 1952 február 21-én nagy tüntetést szervezett. A rendőrség keményen lépett fel a tüntetőkkel szemben és közülük öt diákot megölt. Bangladesben erre a napra azóta a bengáli nyelvi mozgalom napjaként emlékeznek. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO közgyűlése 1999-ben február 21-ét az Anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította az esemény emlékére.
Az UNESCO szerint körülbelül kéthetente tűnik el egy nyelv a világon. A napjainkban beszélt 6 ezer nyelv fele veszélyben van. A magyar nyelvet - a herderi jóslat ellenére, ami nyelvünk lassú kihalásáról szólt - nem fenyegeti az eltűnés veszélye. Az urali nyelvcsaládhoz tartozó magyar nyelv folyamatos írásbeliségét a XI. századtól szokás számítani, bár Magyarországon 1844-ig a latin volt a hivatalos nyelv.
Jelenleg a magyar anyanyelvűek létszámát a világon 14-15 millió körülire becsülik. Anyanyelvünkben 1 millióra tehető a szavak száma, ám ebből még a Magyar Értelmező Kéziszótár is körülbelül csak 70 ezret tartalmaz.
A nyelvek szókészletét szókincsnek nevezik, az egyén és társadalom fejlettségének mutatója az, hogy mennyit birtokol ebből a kincsből.
Kosztolányi Dezső: Ábécé a nyelvről és a lélekről (részlet)
„Magyarul: Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható. Ebben az egyedülvaló életben csak így nyilatkozhatok meg igazán.”
"Minden embernek, így a magyarnak is szíve joga, hogy az anyanyelvét szeresse a legjobban, sőt természetes is, hogy így tesz, hiszen az az egyetlen nyelv, amelyet igazán ismer. Azon a nyelven keresztül ismerte meg a világot és önmagát, és azt a tényt, hogy ő magyar, annak révén élte át nemzete történetét és irodalmát. Ehhez már csak arra a józan belátásra kell eljutnia a magyar embernek, hogy minden más ember is pontosan így van a maga anyanyelvével." - írta Tóthfalusi István.
Hegedűs Géza: Szonett az anyanyelvről (részlet)
„Hazám: magyar nyelv- igék, főnevek
és melléknevek kincses birodalma -
jó ezredév formálta műremek!
Varázsodat a lélek befogadja,
újult erőt adsz minden munkanapra
és elringatsz, ha békén pihenek....
A Siralom s a Halotti beszéd
szavai óta járulok eléd
és évszázadok költőit idézem.
Te vagy az otthon és a nagyvilág.
A nyelvtanod a törvény, melyen át
a mondhatók szabályait megértem."
Lackfi János: Kúl ez a plész (részlet)
„A megfontolt nyelvtudósi szemlélet szerint a fiatalság laza stílusa valósággal ördögtől való, a magyar nyelv szentélyeibe ily alpári kifejezésekkel tilos berongyolni, oppárdon, betörni. Ha ki bárdolatlan szókkal ékíti mondandóját, az közönséges csíra, avagy totál kopár gyökér, pontosabban pernahajder, kófic, esetleg “pöhös nyagóc”, ahogy Kálnoky László írja Shakespeare-halandzsájában. Az ilyen nem méltó komiszkenyérre és patakvízre, múzsák helyett csókdossa homlokon holmi tré luvnya, ámen. (.....)
A magyar ember nagyon élvezi viszont a vagány és izgalmas szleng hozadékait. Annál, hogy “roppant módon kínos”, sokkal képszerűbbnek érzi azt, hogy “irtóra gáz”, mert már látja is lelki szemei előtt a gáztámadásban hörögve halódó, kiirtott sereget. A “vérciki” sokkal véresebben komoly, mint a “rettentő kellemetlen”, a “picsogás” vagy a “rinyálás” éppolyan plasztikus, mintha “nyafogna” valaki. Igazán képszerű a vaddisznópörköltet “szétcsapatni” egy-két rekesz sörrel, s az sem kérdéses, hogy ha valakit nem “piszkálnak” vagy “provokálnak”, hanem “kóstolgatnak”, ez az apró kis kannibál felhang jót tesz a lendületes társalgásnak. A “riszálás” jópofa hangulatát simán hozza a “pucsítás”, és a “behízelgésnek” is nagyszerű párhuzamosa a “puncsolás”. Ha valami nagyon “hasít” arra joggal rávágjuk, hogy “penge”, és ha értelmünk ollója simán szalad az anyagban, logikus, hogy “vágjuk a témát”. A mindenkori ifjúság persze örömmel űz sportot abból, hogy az idősebb generáció képtelen követni az új szinonimákat, és így saját nyelvén elbeszélhet az öregek feje felett.(...)
A magyar ember egy utcai beszélgetésből csípte el a “te, ez a csaj olyan egy szenvedőgép” foszlányt, és elismerően állapította meg, hogy a megfogalmazás talált, süllyedt. Ki ne látott volna még szenvedőgépet? Ki ne ismerné azt a típusú embert, aki a világ-összeesküvéssel harcolva végtelenített hangfájlokat ismételget, és közben láthatóan élvezi, hogy mindenki mennyire az idegeire megy: “jaj, nem igaz, az anyám is folyton izél meg a főnököm se száll le rólam, meg a barátom is mindig jön nekem, meg az öcsém is nyomja, meg a szomszéd, meg a kukás, meg a boltos, meg a fodrász, meg a miniszterelnök, én már teeeeljesen, de totál-metál kivagyok”?"
Címkék: Wekerlei Könyvtár, Versbarátok klubja, Az anyanyelv nemzetközi napja
Kapcsolódó programok
ÁTMENETI ZÁRVATARÁS (archiválva 2021.06.17.)
A Wekerlei Könyvtár 2020. november 11-től ideiglenesen ZÁRVA tart. A kölcsönzött könyvek lejárati határidejét az újranyitásig minden Olvasónk számára meghosszabbítottuk. A szolgáltatások felfüggesztésének idejére késedelmi díjat nem számolunk fel.
BővebbenEgy romantikus online séta Bálint napra - Wekerlei világjárók (archiválva 2021.07.27.)
Mi lehetne szebb szerelmes ajándék, mint a rózsa, ami kifejezi párunk iránti gyengéd érzelmeinket. Gül Baba virtuális rózsái illatosak, színpompásak és mesések.
BővebbenFarsangi mesék - Itt a farsang, áll a bál … (archiválva 2021.04.30.)
FIGYELEM, FIGYELEM! KÖZHÍRRÉ TÉTETIK, A FARSANGI ÜNNEP A KÖNYVTÁRBAN MA ELKEZDŐDIK! :-)
BővebbenKÖZMŰVELŐDÉSI INTÉZMÉNYEK ÖSSZEVONÁSA (archiválva 2022.03.24.)
A KMO Művelődési Központ tagintézményeként üzemel tovább a Wekerlei Kultúrház és Könyvtár Művelődési Ház a 2021. év január hónapjától kezdődően.
BővebbenOnline könyvtári szolgáltatások - kölcsönzések lejárati idejének meghosszabbítása (archiválva 2021.07.27.)
Tegyen virtuális látogatást a könyvtárban!
BővebbenPéntek esti mesék - Varázslatos mesék Elek apótól (archiválva 2021.07.27.)
Az otthoni képernyők elé várjuk a meseszerető gyerekeket, szülőket és nagyszülőket egy könyvtári mesés élményre.
BővebbenVersbarátok Klubja - Az anyanyelv nemzetközi napja (archiválva 2021.04.30.)
„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.” /Lőrincze Lajos/
BővebbenWekerlei világjárók - Egy romantikus online séta Bálint napra (archiválva 2021.07.27.)
Gül Baba virtuális rózsái Valentin nap alkalmából.
BővebbenWekerlei világjárók - Vár a Budai Vár (archiválva 2021.07.27.)
A középkori utazók szerint „Európának három város a gyöngye, Velence a vizeken, a síkon Firenze, és Buda a hegyen."
BővebbenPéntek esti mesék - Egy tavaszváró mesés est (archiválva 2021.07.27.)
Kedves tavaszváró mesék kicsiknek a Wekerlei Könyvtárból az otthoni képernyők előtt. Várjuk együtt a tavaszt és a napsütést! :-)
Bővebben2021. évi február havi programok a Wekerlei Könyvtárban (archiválva 2021.04.30.)
Farsangi mesék - Itt a farsang, áll a bál …, Wekerlei világjárók - Egy romantikus online séta Bálint napra, Bálint napi babonák és érdekességek, Versbarátok Klubja - Az anyanyelv nemzetközi napja, Péntek esti mesék - Egy tavaszváró mesés est
Bővebben„HÍVOGATÓ KÖNYVTÁRI AJTÓ” - KÖLCSÖNZÉS SZERDÁNKÉNT (archiválva 2021.07.09.)
2021. február 17-től a Wekerlei Könyvtárban lehetőség van az előre kiválasztott és megrendelt könyvek kölcsönzésére. Szeretettel várjuk Olvasóinkat!
Bővebben